Usuwanie starej politury jest jedną z pierwszych czynności jakie trzeba wykonać przy renowacji mebli. Przed przystąpieniem do usuwania starej politury, jeśli jest taka możliwość, rozkładam mebel na elementy, odkręcam gałki, uchwyty i zawiasy aby mieć lepszy dostęp do wszelkich zakamarków. Wszystkie rozłożone na części elementy należy dobrze udokumentować i poopisywać, gdyż na przykład stary zawias będzie pasował dobrze tylko w swoim pierwotnym miejscu.
Metody usuwania starej politury szelakowej
Politurę szelakową usuwam na dwa sposoby, czyli chemicznie i ręcznie. Różnorodność mebla, złożoność jego kształtów, zróżnicowany stopień zachowania oryginalności oraz jakości starej powłoki sprawiają, że przy jednej renowacji trzeba wykorzystywać obie te metody naprzemiennie.
Ręczne usuwanie politury szelakowej
Ta metoda polega na zdrapaniu warstwy politury za pomocą cykliny, skrobaka lub innego ostrego narzędzia lub zeszlifowaniu politury papierem ściernym. Przy zeskrobywaniu ważne jest aby narzędzia były ostre, nie posiadały wyszczerbień, które mogłyby porysować powierzchnię.
Usuwanie politury za pomocą chemii
Chemiczne usuwanie politury szelakowej polega na rozpuszczeniu politury za pomocą specjalnych preparatów. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych środków do usuwania starych powłok malarskich. Ja używam zazwyczaj żelu do usuwania starych powłok malarskich lub DMF (Dimetyloformamid). Po nałożeniu preparatu na powierzchnię odczekuję zalecany przez producenta czas i za pomocą wełny stalowej usuwam rozpuszczoną politurę. Czasami przy grubszej warstwie ściągam politurę cykliną, a z zakamarków nożykiem lub mosiężną szczoteczką. Kiedy efekt jest już zadowalający, powierzchnie czyszczę alkoholem lub rozpuszczalnikiem aby zmyć resztki preparatu, a następnie szlifuję wszystko drobnym papierem ściernym.