Szczotkowanie drewna

Szczotkowanie drewna czyli postarzanie drewna metodą mechaniczną

Szczotkowanie drewna to proces mechaniczny polegający na  częściowym usunięciu z materiału bardziej miękkich warstw drewna. Metoda ta, zwana również strukturyzacją drewna uwydatnia naturalny rysunek drewnianej powierzchni i nadaje mu rustykalnego wyglądu. Szczotkowanie to jedna z najprostszych i najbardziej popularnych metod postarzania drewna.

Szczotkowaniu najlepiej poddają się miękkie gatunki drewna, takie jak sosna lub świerk. Proces możemy także z powodzeniem przeprowadzić na twardszych gatunkach drewna jak jesion lub dąb, ważne aby powierzchnia miała wyraźny rysunek słoi.

Szczotkowanie jest stosunkowo tanim i prostym zabiegiem, który możemy wykonać samodzielnie przy pomocy podstawowych narzędzi.

Narzędzia potrzebne do szczotkowania

Aby przeprowadzić szczotkowanie w zaciszu własnej piwnicy czy garażu potrzebujemy naprawdę niewiele. Do usunięcia starych powłok wystarczy nam zazwyczaj papier ścierny o dość dużej ziarnistości, gdyż  powierzchnia nie musi być gładka. Do szczotkowania będziemy potrzebować szczotek na narzędzie, którym będziemy się posługiwać, może to być szlifierka kątowa lub wiertarka. Ja osobiście wolę wiertarkę, ponieważ posiada regulację obrotów. Jeśli operować będziemy w miękkim drewnie wystarczy nam szczotka nylonowa. Jeśli postarzać chcemy twardsze drewno początkowo przydatna będzie szczotka miedziana lub ze stali nierdzewnej. Używania innych szczotek drucianych nie polecam, ponieważ opiłki z drutu stalowego mogą się utleniać co doprowadzi do powstania plam na drewnie. Do wykończenia potrzebować będziemy drobnego papieru ściernego na gąbce.

Przygotowanie powierzchni do szczotkowania

Jeśli szczotkowaniu chcemy poddać stary mebel musimy na początek usunąć z niego warstwy farby lub lakieru. Powinniśmy również rozmontować mebel jak tylko się da. Musimy pozdejmować uchwyty, jeśli to mozliwe zdemontować drzwiczki z zawiasów. Szczotkowanie w zakamarkach jest bardzo utrudnione więc jeśli mebel nie trzyma się zbyt mocno polecam rozbić go do najmniejszej deseczki ponieważ o wiele łatwiej i dokładniej szczotkuje się płaskie elementy.

Szczotkowanie drewna

Jeśli mamy do czynienia z twardszym gatunkiem drewna możemy proces szczotkowania rozbić na dwa etapy. W pierwszym etapie za pomocą szczotki miedzianej lub ze stali nierdzewnej wnikamy głęboko w drewno otwierając jego pory. Szczotki takie zostawiają jednak postrzępione włókna drewna dlatego w drugim etapie posługując się szczotką nylonową wygładzamy ostre krawędzie. Jeżeli postarzamy drewno miękkie możemy śmiało ominąć pracę ze szczotką drucianą i od razu użyć szczotkę nylonową.

Ważne jest abyśmy szczotkując drewno prowadzili szczotkę wzdłuż usłojenia. Prędkość obrotów wiertarki i siłę jej docisku dobrać musimy odpowiednio w zależności od obrabianego materiału oraz efektu jaki chcemy uzyskać. 

Wykończenie szczotkowanej powierzchni

Wyszczotkowaną powierzchnię na koniec przecieramy delikatnie drobnym papierem ściernym na gąbce aby ją wygładzić i usunąć pozostałe ostre krawędzie i uzyskać bardziej precyzyjny efekt końcowy. Dodatkowo obrabiany element możemy jeszcze przetrzeć watą stalową aby pozbyć się z powstałych rowków opiłków drewna.
Po szczotkowaniu drewno możemy bejcować, olejować, woskować lub lakierować w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany