Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna to narzędzie (może być elektryczna lub pneumatyczna) służące do szlifowania powierzchni materiałem ściernym, który jest przymocowany do jej stopy za pomocą rzepów lub zacisków. Szlifierki oscylacyjne mogą mieć różną moc, średnicę ruchu oscylacyjnego, prędkość oscylacji, powierzchnię stopy, a przede wszystkim kształt stopy. Stopa w szlifierce oscylacyjnej może być prostokątna lub trójkątna, a w zasadzie w kształcie trójkąta o zaokrąglonych bokach. Szlifierka o podstawie delty o wiele lepiej dociera do trudno dostępnych miejsc oraz do narożników. W zależności od zastosowanego materiału ściernego szlifierka może służyć do usuwania starych powłok, matowienia powierzchni lub wykańczania powierzchni materiałem o wysokiej gradacji.

Szlifierką oscylacyjną powinno obchodzić się z wyczuciem, szczególnie przy wykańczaniu delikatniejszych powierzchni. Lepiej używać jej jedynie na litym drewnie, a unikać przy pracy z  fornirami, które bardzo łatwo można uszkodzić.

Szlifierka, którą aktualnie używam, to szlifierka Parkside, którą można kupić za niecałe 100PLN. Jest to narzędzie niedrogie, ale w zupełności spełnia swoje zadanie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany