Ścisk stolarski

Ścisk stolarski jest narzędziem ręcznym służącym do unieruchomienia elementu podczas klejenia lub obróbki. Ściski stolarskie umożliwiają tymczasowe zamocowanie elementu do blatu roboczego podczas takich czynności jak na przykład wiercenie, szlifowanie lub struganie. Element zamocowany ściskiem do stołu pozwoli nam na jego pewną oraz bardziej efektywną obróbkę.

Podstawowe rodzaje ścisków stolarskich

- Ścisk stolarski typu F - składa się z dwóch ramion zamontowanych na prowadnicy, swoją budową przypomina literę F. Jedno ramię jest zamontowane na stałe, drugie porusza się po prowadnicy, umożliwiając ściśnięcie elementów. Ścisk tego rodzaju może być śrubowy lub automatyczny, który może być z łatwością obsługiwany jedną ręką.

- Ścisk stolarski typu C - ten rodzaj ścisku nie posiada prowadnicy. Odlew w kształcie litery C na jednym końcu posiada śrubę z gwintem umożliwiającym silny docisk elementów.

- Ścisk sprężynowy - swoją budową przypomina nieco większą klamerkę do wieszania prania. Pomiędzy szczypcami zacisku umieszczona jest mocna sprężyna, która umożliwia przytrzymanie elementów.

- Ścisk narożnikowy - inaczej zwany również ściskiem kątowym, który służy do łączenia elementów pod kątem prostym.

- Ścisk taśmowy - słuzy do łączenia ze sobą wielu elementów na raz. Zbudowany jest z taśmy nylonowej, uchwytów, które unieruchamiają klejone elementy oraz naciągu pozwalającego zacisnąć taśmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany