Opalarka

Opalarka to elektronarzędzie, które emituje strumień gorącego powietrza. Temperatura powietrza z opalarki, w zależności od mocy i możliwości regulacji urządzenia, może wynosić od 50°C nawet do ponad 600°C.

Opalarka jest dość prostym elektronarzędziem. Przez otwory w tylnej części urządzenia powietrze z otoczenia jest zasysane przez wentylator. Następnie przepływając przez grzałki powietrze nagrzewa się i wylatuje przez dyszę z przodu opalarki. Końcówki dyszy są wymienne, posiadają różne kształty, a ich dobór zależy od czynności, jaka ma być przeprowadzona opalarką.
Opalarki posiadają regulację temperatury oraz ilości wyrzucanego przez nie powietrza. W zależności od jakości i ceny opalarki mogą różnić się sposobem i możliwościami regulacji. Najtańsze urządzenia i najprostsze w swojej budowie posiadają dwustopniową regulację. Droższe i bardziej profesjonalne urządzenia mogą posiadać płynną regulację, a nawet wyświetlacze LCD wyświetlające parametry pracy.

Opalarka ma dość szerokie zastosowanie. Ogrzanym powietrzem możemy m.in.:

  • usuwać starą farbę
  • usuwać stare okleiny
  • suszyć powierzchnie
  • formować lub zgrzewać elementy z tworzyw sztucznych
  • nagrzewać folię termokurczliwą
  • rozpalać grilla


Opalarka, którą używam, jest urządzeniem najprostszej konstrukcji, kupiłem ją w markecie za około 30 PLN. Nawet tak tanie urządzenie bardzo dobrze spełnia swoją funkcję i nadaje się do prostych prac przy renowacji mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany