Farby kredowe

Farba kredowa jest to farba dekoracyjna stworzona na bazie wody, sproszkowanej naturalnej kredy oraz kilku innych, również naturalnych składników, takich jak barwniki i spoiwa. Ich receprura, znana jest już od przełomu XIV i XVw. 

Rodzaje farb kredowych

W zależności od zastosowanego do produkcji farby spoiwa, farby kredowe można podzielić na różne typy:

  • farby kredowe mineralne
  • farby kredowe klejowe
  • farby kredowe kazeinowe
  • farby kredowe winylowe
  • farby kredowe akrylowe

Charakterystyka farb kredowych

Każdy z tych typów różni się od siebie nieco pod względem trwałości, przyczepności do podłoża czy granulacji. Jednak wszystkie rodzaje farb mają ze sobą więcej cech wspólnych. Farby kredowe są wodorozcieńczalne, bezzapachowe, ekologiczne, paroprzepuszczalne, mają podobne szorstkawe wykończenie, tworzą matową powłokę oraz mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża.

Co możemy malować farbą kredową?

Farbą kredową możemy malować praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Jej wlaściwości sprawiają, że możemy malować nią między innymi po drewnie, metalu, plastiku, szkle, ceramice, a nawet po tkaninach. Naturalny skład sprawia, że farby kredowe są bezwonne i bezpieczne dla zdrowia. Doskonale nadają się więc do malowania mebli oraz dekoracji w sypialniach oraz pokojach dla dzieci.

Dzięki swoim właściwością wspaniale nadają się do odnawiania mebli, tworzenia dekoracji oraz w stylu vintage, rustykalnym, chabby chic lub prowansalskim. Farbami kredowymi możemy malować zarówno na gładko, z widoczną fakturą pozostawioną przez pociągnięcie pędzla lub robiąc przecierki, postarzające wygląd przedmiotów.

Jak zabezpieczyć powierzchnie pomalowane farbą kredową?

Powierzchnie pomalowane farbą kredową zawsze należy dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią i nadmiernym ścieraniem. Do tego celu możemy użyć wosku do drewna lub lakieru do farb kredowych. Oba rodzaje produktów nakładamy na wyschniętą farbę. Po nałożeniu wosku lub lakieru kolor zawsze trochę się przyciemnia i ożywia. Lakier w przeciwieństwie do wosku nakłada się o wiele szybciej oraz prościej. Lakier do farb kredowych jest bezwonny i bardzo szybko wysycha. Wosk utwardza się kilka tygodni i wydziela na początku bardzo intensywny zapach. Jednak powierzchnie wykończone woskiem są moim zdaniem przyjemniejsze w dotyku i nabierają specyficzny i niepowtarzalny urok.

Marta
Marta Odpowiedz 22 lutego 2020 (09:34)
Jakimi narzędziami-pedzel czy walek -jaki malujemy farbą kredowa
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany