Tapicerowane wezgłowie

Tapicerowane wezgłowie łóżka w pokoju dziecięcym

Chyba każdy wie jak szybko brudzi się ściana przy łóżku, jeśli nie posiada ono wezgłowia. Szczególnie szybko proces ten przebiega w pokoju dziecięcym. Dodatkowo miękki zagłówek pozwala nam się wygodnie oprzeć, a samo pomieszczenie robi się bardziej przytulne.

łóżko bez wezgłowia

Docięcie paneli na wezgłowie łóżka

Pracę rozpocząłem od zakupu płyty MDF o grubości 10mm. Przy zakupie dałem zlecenie pocięcia całej płyty na kwadraty o długości boku 29cm. Z jednej płyty wyszło ich całkiem dużo i sporo zostało na kolejny projekt, więc jeśli nie planujecie kolejnego podobnego wezgłowia lepiej przeliczyć ile paneli nam będzie potrzebne.

docięte panele zagłówka z płyty MDF

Tapicerowanie paneli wezgłowia

Do tapicerowania paneli użyłem materiału mikrofaza. Jest on bardzo przyjemny w dotyku i łatwy w czyszczeniu. Jest rozciągliwy co ułatwia tapicerowanie, a dodatkowo jest dość tani.
Tkaninę zakupiłem w trzech kolorach: jasno szary, ciemno szary oraz czarny. Z tkaniny powycinałem kwadraty o długości boku 40cm. Pomocnym do tego celu okazał się szablon z papieru, mydło krawieckie oraz deseczka, dzięki której można było odrysować prostą linię.

docięcie materiału na wezgłowie łóżka

Następnie z gąbki o grubości 30mm powycinałem kwadraty takiej samej wielkości jak kwadraty z płyty MDF. Gąbkę do płyty przykleiłem za pomocą kontaktowego kleju tapicerskiego w sprayu.

tapicerowanie paneli wezgłowia

Najbardziej pracochłonną i czasochłonną częścią całej metamorfozy było przybijanie materiału do przygotowanych wcześniej paneli. Materiał przybijałem za pomocą takera zszywkami o długości 8mm. Najpierw przybijałem środki boków naciągając dość mocno materiał, a następnie modelowałem rogi. 

tapicerowanie paneli wezgłowia

Po wbiciu około 800 zszywek miałem już gotowych 21 tapicerowanych paneli na wezgłowie w trzech kolorach.

tapicerowanie paneli wezgłowia

Montaż wezgłowia

Przed przystąpieniem do montażu wyznaczyłem na ścianie za pomocą poziomicy linię przebiegającą pomiędzy pierwszym a drugim rzędem paneli. Panele przyklejałem do ściany na klej montażowy neoprenowy. Kleiłem powierzchnie zgodnie z instrukcją. Nakładałem klej na panel, następnie przykładałem go do ściany i natychmiast go od niej odrywałem. Po upływie około 5 minut ponownie mocno dociskałem obie klejone powierzchnie. Przy odrywaniu elementu od ściany należy uważać na ciągnący sie i opadający klej. Ja po lekkim odchyleniu panelu od ściany listewką przerywałem ciągnące się spoiwo, aby nie zabrudziło ściany poniżej linii klejenia, a co gorsze nie zabrudziło dolnego, już przyklejonego panelu wezgłowia. Dodatkowo dla pewności zabezpieczałem dolny rząd papierem i taśmą malarską.

tapicerowanie paneli wezgłowia

Koszt tapicerowanego wezgłowia

Wszystkie materiały, wraz z pocięciem płyty oraz potrzebne kleje (ja zużyłem aż trzy tubki kleju montażowego) kosztowały nie więcej niż 200zł. Jeśli wykonamy pracę sami, to za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy cieszyć się naprawdę funkcjonalnym i estetycznym zagłówkiem i odmienić sypialnię. Zarezerwować sobie jednak musimy trochę wolnego czasu - szczególnie na tapicerowanie. Obicie jednego panelu, wraz z docięciem gąbki i materiału, zajmowało mi średnio 20 minut. Na klejenie wezgłowia do ściany potrzebowałem około trzech godzin.

Na koniec musiałem już tylko zapewnić siostrzeńca, że nic nie spadnie mu na głowę podczas snu i projekt mogłem uznać za skończony!

tapicerowanie paneli wezgłowia

tapicerowanie paneli wezgłowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany