Szafka katalogowa

Szafka z czasów PRL przerobiona na styl kolonialny

Niestety nie mam zdjęcia jak wyglądał ten katalog kiedy do mnie trafił, jednak zakładam, że większość osób widziała takie same lub podobne szafki w bibliotekach własnych szkół. Szafka biblioteczna na samym początku została pozbawiona przeze mnie wszystkich uchwytów oraz szyldów.

szafka katalogowa przed czyszczeniem

Usuwanie starych powłok lakierniczych

Następnie szafka została wyczyszczona z resztek starego i porysowanego lakieru. Do czyszczenia używałem w pierwszej fazie wkrętarki z krążkami ściernymi o gradacjach 60, 120, 180, a potem już ręcznie papierem ściernym o gradacji 240, 400, 800.

elementy szafki po czyszczeniu

Naprawa uszkodzeń

Następnie przystąpiłem do klejenia pęknięć łączeń, które nie wytrzymały próby czasu oraz szpachlowania ubytków powstałych przez kilkadziesiąt lat eksploatacji w bibliotece. Zaszpachlowałem również wszelkie szpary na łączeniach korpusów szafki oraz szuflad, pozbywając się tym większych niedoskonałości powstałych podczas produkcji tego typowo użytkowego mebla.

Białą szpachlówkę przyciemniłem bejcą wodną i zmieszałem z pyłem drzewnym powstałym podczas szlifowania aby wyeliminować jak to tylko możliwe różnicę w kolorze po bejcowaniu.

szpachlowanie szafki katalogowej

Bejcowanie drewna

Kolejnym etapem było nadanie szafce ciekawszej barwy. Wybór padł na palisander. Jednak praca w kiepskich piwnicznych warunkach sprawiła, że przy bejcowaniu drugiego kompletu pomyliłem się i zabejcowałem drewno na kolor jasny orzech. Aby ratować sytuację zdecydowałem się aby trzeci komplet miał jeszcze inną barwę i tutaj już świadomie użyłem bejcy w kolorze heban. Uważam, że pomyłka ta w ostatecznym rozrachunku wyszła na korzyść całego projektu.

szafki pokryte bejcą

Politurowanie drewna

Do wykończenia powierzchni użyłem politury szelakowej. Najpierw aby wydobyć rysunek drewna i wyciągnąć jego barwę wszystkie powierzchnie dwukrotnie pokryłem olejem lnianym. Po wyschnięciu zagruntowałem szafkę politurą o stężeniu 5%. Następnie nałożyłem po 4 warstwy politury kolejno o stężeniach 15%, 10%, 5%. Co kilka warstw całość przecierałem watą stalową o grubości 0000.

szafki pokryte politurą

Dorabianie brakujących elementów

Szuflady w szafkach nie posiadały dna. Dorobiłem więc je ze sklejki brzozowej o grubości 3mm. Plecy szafki, które wykonane były z dykty również zastąpiłem sklejką. Wszystkim elementom nadałem odpowiednie kolory aby pasowały do trójkolorowego projektu, a następnie tak jak całą resztę je zaolejowałem i pokryłem politurą.

elementy dorobione ze sklejki po wykończeniu

Wykończenie szafki metalowymi okuciami

Ostatnim etapem było przywrócenie szufladom okuć. Oryginalne szyldy po wypolerowaniu i pokryciu woskiem wróciły na swoje miejsce. Natomiast drewniane gałki postanowiłem zamienić na metalowe uchywty - muszelki, które również wypolerowałem i zawoskowałem.

szuflada z okuciami

Podsumowanie projektu

Cały projekt uważam za bardzo udany. Odratowałem stary i zniszczony katalog, który służył wiele lat w szkolnej bibliotece. Dałem mu szansę, by kolejne długie lata spędził w swej nowej odsłonie w ciepłym i przytulnym mieszkaniu.

odnowiona szafka katalogowa - metamorfoza 1 odnowiona szafka katalogowa - metamorfoza 2 odnowiona szafka katalogowa - metamorfoza 3

Eustachiusz (didunderground.pl)
Eustachiusz (didunderground.pl) Odpowiedz 17 lipca 2018 (17:37)
Bardzo podoba mi się finalny efekt! A można wiedzieć czym nakładałeś bejcę? Albo jaką technikę wybrałeś? Jest bardzo równomiernie rozprowadzona, co mi się na razie nie udaje...
OdnowioneMeble.pl
OdnowioneMeble.pl 18 lipca 2018 (15:37)
Na gładkie powierzchnie bejcę nakładam bawełnianą szmatką. Rozprowadzam ją oczywiście wzdłuż usłojenia i zawsze staram się aby wytrzeć ją niemal do sucha. Po zamoczeniu szmatki zaczynam minimalnie za zabejcowaną już powierzchnią i "wracam" rozprowadzając bejcę zarówno w stronę zabejcowaną oraz niezabejcowaną. Ma to na celu uniknięcie nakładania zbyt dużej ilości bejcy w jedno miejsce.
Wszystkie powierzchnie bejcowałem dwukrotnie.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany