Krzesełko przedszkolne w komiksowym stylu

Odnawianie i stylizacja krzesełka przedszkolnego

Małe krzesełko dla przedszkolaków trafiło do mnie w dość słabym stanie. Siedzisko i oparcie, wykonane ze sklejki, było głęboko porysowane, rozwarstwione oraz pokryte łuszczącą się farbą. Z metalowego, zardzewiałego stelaża farba odchodziła całymi płatami.

Rozebranie krzesełka na części

Przed przystąpieniem do odnawiania z krzesełka zdemontowałem siedzisko oraz oparcie. Oba elementy przyczepione były do stelaża za pomocą nitów, które rozwierciłem i wybiłem. Następnie powiększyłem otwory z jednej strony profilów, aby podczas montażu, ukryć śruby wewnątrz stelaża. W tym celu zmierzyłem zewnętrzną średnicę nasadki, która będzie potrzebna do montażu i dobrałem odpowiednio duże wiertło do rozwiercenia otworów.

stelaż krzesełka przed renowacją

Wykonanie nowego siedziska i oparcia krzesełka

Stan drewnianych elementów krzesełka przedszkolnego był tak słaby, że postanowiłem zrobić je od nowa. Za pomocą zagłębiarki z szyną prowadzącą wyciąłem nowe elementy ze sklejki o grubości 10mm. Następnie zaokrągliłem rogi za pomocą frezarki górnowrzecionowej. Do tego celu użyłem frezu z łożyskiem. Następnie elementy wyszlifowałem szlifierką oscylacyjną papierami o gradacji od 80 do 220. Wywierciłem również otwory, używając do tego celu starych elementów jako szablonów.

Wycinanie nowych elementów ze sklejki

Szlifowanie elementów ze sklejki

Malowanie oparcia i siedziska krzesełka przedszkolnego

Po wyszlifowaniu elementy odpyliłem oraz odtłuściłem benzyną ekstrakcyjną. Następnie za pomocą gąbkowego wałka naniosłem trzy warstwy wodorozcieńczalnej emalii akrylowej. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw powierzchnie przecierałem delikatnie papierem ściernym o gradacji 220 na gąbce.

Malowanie elementów ze sklejki

Odnawianie stelaża krzesełka przedszkolnego

Stelaż krzesełka oczyściłem do gołego metalu za pomocą tarczy lamelkowej oraz szczotki nylonowej. Kiedy stelaż wyglądał już jak DeLorean całość odpyliłem, odtłuściłem i pomalowałem antykorozyjną farbą w sprayu. Po wyschnięciu warstwy antykorozyjnej pomalowałem element farbą w sprayu na docelowy kolor.

Malowanie antykorozyjne

Malowanie na różowo

Stylizacja krzesełka na styl komiksowy

Kolejnym etapem była stylizacja krzesełka. Pomimo protestów żony postanowiłem, że krzesełko nabędzie komiksowego stylu. Aby uzyskać taki efekt, wszystkie krawędzie pomalowałem czarną farbą. Robiłem to za pomocą małego pędzelka. Sądzę, że teraz wybrałbym do tego celu czarny marker, ponieważ nie tak łatwo prowadzić pędzel po krawędziach.

Stylizacja krzesełka przedszkolnego

Stylizacja krzesełka przedszkolnego

Stylizacja krzesełka przedszkolnego

Montaż krzesełka

Po wyschnięciu przykręciłem siedzisko oraz oparcie do stelaża, a otwory w profilach zamaskowałem plastikowymi zaślepkami w kolorze czarnym.

Montaż krzesełka przedszkolnego

Montaż krzesełka przedszkolnego

Podsumowanie projektu

Projekt krzesełka w stylu komiksowym uważam za jeden z najłatwiejszych, jakie robiłem do tej pory. Z uwagi na typowo użytkowe przeznaczenie mebla i styl, w jakim miał być wykonany, pozwoliłem sobie na luźne podejście do tematu. Kontury malowane z wolnej ręki nie musiały być prowadzone z chirurgiczną precyzją, co sprawiło, że metamorfoza wykonana była stosunkowo szybko. Efekt końcowy dokładnie pokrywa się z moimi założeniami, a pozytywna reakcja mojej córki przerosła moje najśmielsze wyobrażenia.

Krzesełko komiksowe

Krzesełko komiksowe

Krzesełko komiksowe

Krzesełko komiksowe

Krzesełko komiksowe

Krzesełko komiksowe

Krzesełko komiksowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany